Anne Sütü

• Her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besindir.
• Her zaman, temiz ve mikropsuzdur.
• Daima hazır ve bedavadır ve özel harcama gerektirmez.
• Tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir.
• Anne sütü alan bebeklerde yenidoğan sarılığı, ishal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir, yenidoğan dönemi ve çocukluk çağına gelindiğinde bile enfeksiyonlardan korur.Hastalanma sıklığını azalttığı gibi Hastalıkların hafif atlatılmasına da yardımcı olur.
• Bebeklerin dengeli ve kaliteli beslenmesi sebebi ile daha zeki olmasını sağlar.
• Bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine kesinlikle gerek yoktur.
• Doğumdan sonra gelen ağız sütü yani Kolostrum, bebeği hastalıklardan korur.
• Anne ve bebek arasında özel bir sevgi bağı kurulmasını sağlar.
• Emzirme, annenin sağlığını da korur, meme ve rahim kanseri olma riskini azaltır.

Anne sütünün bebekler için önemi nedir?
Anne sütü; bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt yani kolostrum, bebek için çok önemlidir,bebeği hastalıklara karşı korur, bebek için aşı niteliğindedir.

Anne sütü neden bebekler için iyi besindir?
Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye ve ayrıca ilk altı ayda meyve suyuna gerek yoktur. Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.

Anne sütü bebekleri hangi hastalıklara karşı korur?
Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt yani kolostrum; ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar Astım, Allerji, Çocukluk Çağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) gibi hastalıklara karşı daha dirençlidirler. Çocukluk Çağı Kanserlerine yakalanma oranları da belirgin olarak düşüktür. Anne sütünün içinde yeterli miktarda Demir vardır ve dışardan verilen demir desteğine göre anne sütündeki demirin emilimi 10 kat fazladır. Bu yüzden iyi emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

Bebekler ne kadar süre anne sütü ile beslenmelidir?
DSÖ ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlanmasını, ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra uygun besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar devam etmesini öneriyor.

İdeal emzirme nasıl olmalıdır?
Hamilelik döneminde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne ve bebek yirmi dört saat birlikte olmalıdır. Emzirmeye doğumdan hemen sonra olabildiğince hızlı başlamalıdır. Annelere emzirme ve bebeklerinden ayrı olduklarında da sütlerini muhafaza etme yöntemleri öğretilmelidir. Yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Bebek her isteğinde emzirilmelidir. Yapay meme veya emzik emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir.

Emzirmenin anne sağlığına faydaları nedir?
Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını azaltır. Anne rahminin küçülmesini sağlar. Psikolojik rahatlama ile annenin kısa sürede toparlanmasını sağlar. Emzirme annenin kısa süre içerisinde sağlıklı bir biçimde gebelik öncesi kilosuna ulaşmasını sağlar.Bebeğin annesini emmesi; anneyi idrar yolu enfeksiyonu, meme ve yumurtalık kanserinden korur.

Emzirmenin psikolojik faydaları nedir?
Emzirme; anne ve çocuk arasında pozitif psikolojik ilişki sağlar. Anne duygusal açıdan tatmin olur. Anne sevgisini hisseden bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sıkı bağlanır ve bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.

Bebek her ağladığında emzirilmeli midir?
Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Çocuk doktorunuzun Anne veya bebekle ilgili fizikse veya psikolojik bir durumdan kaynaklanan ayrı bir önerisi olmadığı müddetçe yenidoğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Bebeğin bir öğünde emme süresi ve emme sıklığı daha sonra giderek azalır.

Uygun emzirme pozisyonu ne olmalıdır?
Anne mutlaka dik ve rahat bir pozisyon almalı, sık sık pozisyon değiştirme ihtiyacı duymamalıdır. Rahatsız pozisyon ve emzirmeye tekrar tekrar başlama bebeğin hava yutmasıbı, gaz oluşumunu artırır. C şeklinde tutuş, bebeğin memenin sadece memenin ucunu değil, areola yani etraftaki koyu doku ile birlikte üst damak ve dil arasında sıkıştırarak meme ucunu alması bebeğin daha verimli ve kısa sürede beslenmesini sağlar, anne ve bebeği yormaz. Ayrıca bebek emzirmenin sonrasında hemen yatırılmamalı, önce kucakta dik pozisyonda nazik hareketlerle gazı çıkartılıp, baş ve gövde yaklaşık 30 derece yukarıda olacak şekilde yatırılmaya gayret edilmelidir