İnek Sütü Alerjisi

Çocuğun inek sütü veya inek sütü çeren bir gıda alımından sonra bir veya birden fazla süt proteinine karşı immünolojik reaksiyon sonucu çocukta dudak etrafında kızarıklık, yüzde kızarıklık, vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi ciltte belirtilerin görülmesi, kakada kan görülmesi, egzama gibi alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına inek sütü proteini alerjisi denir.
İnek sütündeki proteinlere karşı vücudun alerjik reaksiyon vermesiyle olur. İnek sütü içinde kazein ve Whey proteinlerine karşı alerjik reaksiyon gelişir. Alerjik hastalıklarda genetik çok önemlidir. Anne ve babasında alerjik hastalık olan çocuklarda inek sütü alerjisi riski de yüksektir. Ailede astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi gibi alerjik hastalık olan bebeklerde inek sütü alerjisi gelişme riski daha yüksektir.
İnek sütü alerjisi olan bebeklerin ek mama ihtiyacı olursa inek sütü proteini içermeyen mamalarla beslenmesi gerekir. Ancak bu mamalar verilmeden önce nutlaka kesin teşhis konulması çok önemlidir. Normal mamalar da inek sütü proteini içerdiği için verilmemelidir. İnek sütü protein içeren bir gıdayı diline bile sürmesi ciddi sonuçlara neden olabilir. Onun için çok dikkatli olunmalıdır.
İnek sütü proteini anne sütüne geçer. Bu nedenle annenin de inek sütü proteini içeren ve çapraz reaksiyon yapan gıdalardan diyet yapması gerekir. Ancak ancak anne diyeti bozduğunda çocukta sorun olmuyorsa annenin diyet yapmasına gerek olmayabilir. Bu kararı çocuk uzmanının vermesi uygun olur. Annenin diyetin düzenlenmesi ve ek vitaminlerin verilmesi gerekir. Aksi taktirde beslenmesi bozulabilir.
İnek sütü alerjisinin düzelmesi birlikte astım ve alerjik nezlenin olup olmamasına, teşhis konulan yaşa, başka gıdalara alerji olup olmamasına ve alerjinin şiddetine gore değişebilmektedir. Genellikle hafifi inek sütü alerjileri 1 yaşına kadar düzelir. 1 yaşına kadar düzelme %45-55, 2 yaşına kadar %60-70, 3 yaşına kadar %80-90 ve 5 yaşına kadar %90 düzelme görülür. Bu oranlar çeşitli çalışmalarda farklılık gösterebilmektedir.
İnek sütü alerjisi olan bebeklere yasak olan gıdalar verilmemeli hatta diline bile dokundurulmamalıdır. Çok az miktarı bile alerjik reaksiyon yapabilir. Bu diyeti uygularken ek gıdalara geçişte bazı önemli noktalar vardır. İnek sütüne alerjik olan bebekler diğer gıdalara da alerjik olabilir. Bu nedenle ilk defa başlanacak gıdalar önce dudak içine damlatılmalı ve 30 dakika içinde dudakta şişme veya ağız etrafında kızarma olmuyorsa yeni başlanacak gıda verilmelidir. Yeni başlanan gıdanın verilmesinden sonra üç gün başka gıda verilmez. Çünkü yeni başlanan gıdaya alerjik reaksiyon gecikmiş olarak 3 güne kadar reaksiyon geliştirebilir hatta bu süre 1 haftaya kadar uzayabilir. Bu nedenle her yeni gıda başlanınca bir süre başka yeni gıda denenmemeli gıdalar tek tek başlanmalıdır.